Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedź

Przed naszym pierwszym spotkaniem nie musisz wykonywać szczególnych przygotowań. Z doświadczenia wiem, że pierwsze spotkanie często wiąże się z przeżywaniem intensywnych emocji i napięcia – głównie związanych z faktem, że spotkasz się z nową osobą, w nowym dla siebie miejscu oraz w nowym kontekście. Warto, abyś zarówno przed spotkaniem, jak i po nim zaplanował sobie czas na zebranie myśli i dostrzeżenie swoich emocji. W tym celu warto przeznaczyć 10-15 min przed i po spotkaniu np. na krótki spacer.

Jeśli korzystasz już z pomocy lekarza psychiatry warto byś przed spotkaniem przypomniał sobie nazwy leków, które przyjmujesz.

Każde spotkanie trwa 50 minut, a ich ilość oraz częstotliwość uzależniona jest przede wszystkim od zgłaszanej przez Ciebie trudności i celów które chcesz osiągnąć. W swojej praktyce najczęściej pracuję w ramach spotkań odbywających się co tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Nasze spotkania odbywają się w moim gabinecie GROW przy ulicy Krauthofera 20b/8 w Poznaniu lub w przestrzeni Internetowej. Konsultacje online odbywają się na ustalonej wspólnie platformie – Whatsapp, Signal lub Google Meets. W czasie spotkań online bardzo istotne jest to byś zadbał o swój komfort poprzez zapewnienie sobie pomieszczenia, do którego w czasie naszej rozmowy nie będą wchodziły inne osoby.

Często szukając pomocy w zakresie funkcjonowania psychologiczno-seksuologicznego zastanawiamy się do jakiego specjalisty powinniśmy się wybrać. Poniżej znajdują się informacje o specjalistach w tej dziedzinie.

W sekcji „o mnie” możesz zapoznać się z moimi kwalifikacjami – jestem psychologiem oraz psychoterapeutą i seksuologiem w trakcie certyfikacji. W związku z tym oferuję wsparcie psychologiczno-seksuologiczne i psychoterapię. Nie posiadam kwalifikacji do wystawiania recept, przeprowadzania badań medycznych i wystawiania zwolnień lekarskich.

 

Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra psychologii.

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła wyższe studia psychologiczne, medyczne lub inne o kierunku humanistycznym, oraz kilkuletnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Przygotowanie zawodowe psychoterapeuty obejmuje też jego własną psychoterapię oraz superwizję – monitorowanie własnej pracy u innego doświadczonego terapeuty.

Psychiatra to lekarz, który po ukończeniu studiów medycznych uczestniczył w licznych stażach z zakresu psychiatrii i po zdaniu egzaminu uzyskał tytuł specjalisty – psychiatry. Jako lekarz jest on uprawniony m.in. do wystawiania recept i zwolnień lekarskich.

Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii obejmującą seksualną sferą życia człowieka. Seksuologia to dziedzina interdyscyplinarna, ponieważ dotyczy płciowego życia człowieka, zarówno pod kątem cielesnym, jak i psychicznym. Seksuologiem może być osoba z wykształceniem psychologicznym, pedagogicznym lub medycznym. Seksuolog-psycholog zajmuje się pracą psychoedukacyjną i psychoterapeutyczną zgłaszanych trudności. Lekarz seksuolog pomaga w sytuacjach, gdy problem seksuologiczny ma podłoże medyczne może wykonać lub zlecić przeprowadzenie odpowiednich badań medycznych i wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Zarówno wsparcie psychologiczne, jak i psychoterapia polegają głównie na wspólnej rozmowie. Jest to jednak dialog różniący się od konwersacji z koleżanką czy przyjacielem. Wsparcie psychologiczne kierowane jest przede wszystkim do osób borykających się z krótkotrwałymi, przejściowymi problemami, a zadaniem psychologa jest uświadomienie zasobów jakie posiada dana osoba oraz wspólne poszukiwanie możliwych rozwiązań i towarzyszenie podczas ich wprowadzania. Natomiast psychoterapia to interwencja długo- lub krótkoterminowa będąca zbiorem metod leczenia względnie trwałych zaburzeń i dysfunkcji psychicznych. Cele psychoterapii ukierunkowane są głównie na zwiększenie integracji osobowości zgłaszającej się osoby, zmianę zachowań, postaw i przekonań, rozwój kompetencji emocjonalnych i społecznych, zmianę w postrzeganiu świata oraz innych ludzi, co przekłada się na zwiększoną adaptację oraz komfort życia danej osoby.

Pracuję oraz szkolę się przede wszystkim w nurcie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej (ośrodek rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne). W swojej pracy często korzystam również z technik i rozwiązań pochodzących z nurtu poznawczo-behawioralnego (w tym m.in. terapii akceptacji i zaangażowania ACT).

Krauthofera 20b/8
60-203 Poznań

Dane kontaktowe
Telefon: +48 695 937 713